100% home milled whole grain sourdough (first atte…


I buy grains from the organizers of the greenmarket system in NYC and their pricing system really rewards buying in bulk (roughly $5/lb for 1lb, $3.33/lb if you buy 3 lbs, or $1/lb if you buy 25 lbs). Of course this means that I buy 25lbs! I just ordered a 25lb sack of organic rye berries so I need to improve my 100% whole grain skills! 



Source link

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *